Load after Load

    Laundry, most often, is a continuous, timely, and exasperating task around the home.   Whether your a single or multi-family unit; the job is needful!  I’ve heard the job referred to as ‘stringing beads, on a string, that has no end’.

Recently, life’s activities has increased my laundry routine by 80-90%.  Family of five x 3 sports x 6 puppies = increased laundry!  No matter what the reasons, the laundry cycle is continuous.

To help curb the laundry expense,  I’ve begun making our detergent and fabric softener.   The cost and time savings are tremendous!  My favorite recipe is adapted from the Dugger Family, however, it’s been  tweaked to handle our family’s, ‘extremely-active-stain-attractive’ lifestyle.

Ingredients:

3/4 cup Borax   Note:  My cost for the 4 lbs box = ($4.39)

1 Fels-Napta Soap bar   Note:  My cost for the soap bar = ($1.00)

1 cup Arm & Hammer Super Washing Soda   Note:  My cost for the 55 oz box =  ($3.19)

4 cups hot tap water

Directions:

1. Use a cheese grader to shave 1 Fels-Napta Soap bar placing water, & soap, in a Dutch oven.  Stir continually over medium-heat until completely melted.   Note:  As an incentive, I place a $1 bill on the soap as paid-chore option for the most eager helper :)

2. Fill a 5 gallon bucket, half way full, with hot tap water.  Add melted soap, Borax, and washing soda.  Stir very well until all powder is dissolved.   Fill bucket to the top with more hot water.  Stir, cover and let sit over night.

3.  Get your empty, clean, containers and fill 3/4 way full.  Add 1/4 hot water.  Shake well so that the mixture will gel.

Fragrance Options:

Feel free to add a few drops of scented oil, of your choice, or a scent booster to give your detergent an enhanced smell.  We like to use the Scent Booster from Downy, as an enhancement.

Ingredients for the detergent was found at my local Pulix supermarket in the laundry section.  The total purchase, for the ingredients, was $8.58 + tax.    This recipe makes about 8 gallons, while the Dugger’s recipe yields 10 gallons.  Depending on the brand, a typical 1.36 gallon detergent will cost, an average of, $9.  By making my own, I’ve found that the cost savings is about 60-70% per gallon, equating to, penny’s per load!  I also love the fact of not having to run, back and forth, to the store for detergent!

Making the detergent is fun for the whole family..Enjoy!

If you like this recipe, come back tomorrow for the ingredients to my favorite Fabric Softener!

 

 

About WifeatWizehouse

Wife to Larry, Mom to three beautiful girls, Benita is the founder of Wizehouse. After coming home, from corporate to raise her girls, Benita recognized the need for a system to support her new world. That support became the foundation of a tool which allows busy families to maintain home, while receiving a reward for the whole family to enjoy! Wife at Wizehouse is designed to offer tips, strategies, and DIY ideas for home living.

Subscribe

Updates sent to your INBOX!

2 Responses to Load after Load

  1. Vicki July 28, 2012 at 2:19 am #

    I make the dry version. Love it

    • Benita July 28, 2012 at 3:23 am #

      Oh please share the recipe!

Leave a Reply

Powered by sweetCaptcha